Goodyear Lastik Cooper Lastik Firmasını Satın Aldı

Goodyear Tire & Rubber Company ve Cooper Tire & Rubber Company 22 Şubat 2021, Goodyear'ın Cooper'ı toplam işletme değeri yaklaşık 2,5 milyar dolar olan bir işlemle satın alacağı kesin bir işlem anlaşması imzaladıklarını duyurdular. İşlem, iki tamamlayıcı marka portföyünü birleştirerek Goodyear’ın ürün sunumunu genişletecek. Aynı zamanda, dağıtım ve perakende kanallarında artan varlığa sahip ABD merkezli daha güçlü bir üretici yaratırken, her iki şirketin de son derece karlı hafif kamyon ve SUV ürün segmentlerindeki güçlerini birleştirecek. Birleşik şirket, proforma 2019 satışlarında yaklaşık 17,5 milyar dolarlık satışa sahip olacak.

Her iki şirketin Yönetim Kurulları tarafından onaylanan işlem şartları uyarınca, Cooper hissedarları nakit olarak hisse başına 41,75 $ ve Cooper hissesi başına 0,907 Goodyear adi hisse senedi sabit değişim oranı ile toplam özsermaye değerine sahip olacaklar. yaklaşık 2,8 milyar dolar. Goodyear'ın duyurudan önceki son işlem günü olan 19 Şubat 2021'deki kapanış hisse senedi fiyatına göre, Cooper hissedarları tarafından alınacak zımni nakit ve hisse senedi bedeli, Cooper'ın kapanış hisse senedi fiyatına göre% 24'lük bir primi temsil eden hisse başına 54,36 $ 'dır. 19 Şubat 2021 ve Cooper'ın 19 Şubat 2021'deki kapanış itibariyle 30 günlük hacim ağırlıklı ortalama fiyatına% 36'lık bir prim. İşlemin kapatılmasının ardından, Goodyear hissedarları birleşik şirketin yaklaşık% 84'üne ve Cooper'a sahip olacak hissedarlar yaklaşık% 16 hisseye sahip olacak.

1914 yılında kurulan Cooper, dünya çapında 15 ülkede çalışan yaklaşık 10.000 çalışanıyla Kuzey Amerika'nın en büyük 5. lastik üreticisidir. Cooper ürünleri, tamamen sahip olunan ve ortak girişim tesisleri de dahil olmak üzere dünya çapında 10 tesiste üretilmektedir. Şirketin marka portföyünde Cooper, Mastercraft, Roadmaster ve Mickey Thompson bulunmaktadır.

Goodyear başkanı, icra kurulu başkanı ve başkanı Richard J. Kramer, “Bu, şirketlerimiz için heyecan verici ve dönüşümsel bir gün” dedi. Goodyear’ın teknolojisi ve sektör lideri dağıtımıyla birlikte Cooper’ın tamamlayıcı lastik ürün portföyünün ve son derece yetenekli üretim varlıklarının eklenmesi, birleşik şirkete gelişmiş maliyet verimliliği fırsatları ve her iki şirketin perakendeci ağları için daha geniş bir teklif sağlıyor. Bu kombinasyonun, hissedarlarımız için değer sağlarken müşterilerimiz ve tüketicilerimiz için gelişmiş hizmet sunmamızı sağlayacağından eminiz. "

Kaynak: https://corporate.goodyear.com/en-US/media/news/goodyear-to-acquire-cooper-creating-stronger-us-based%20leader-in-global-tire-industry.html

Arayın Whatsapp